Želučana viroza je kratkotrajna ,ali neugodna bolest tijekom koje skupina virusa nadražuje želudac (ili crijeva ) ,s tipičnim simptomima povraćanja , mučnine i proljeva .Najčešći je uzročnik tzv. rotavirus koji se češće pojavljuje u zimskim mjesecima , dok na proljeće i tijekom ljeta želučana tegobe izaziva tzv. adenovirusi i ekovirusi .
Simptomi bolesti mogu biti različiti. Neka djeca žale se na bol u želucu, laganu mučninu ,i imaju smanjen apetit, neki povraćaju ,drugi imaju proljev ,a u najgorem slučaju imaju kombinaciju svega navedenog .Temperatura se javlja ponekad. Želučana viroza traje najmanje tri, a najviše sedam dana .
Ako se radi o trovanju hranom, simptomi mogu biti slični ,ali se najčešće javljaju brzo nakon što je pokvarena hrana pojedena . Najčešće nama temperature i nakon povraćanja i mekane stolice odnosno izbacivanja pokvarene hrane iz organizma ,simptomi se smiruju.
Kontakt sa zaraženom osobom ili nepravilno pripremljena hrana djecu lako dovodi u ovo nelagodno stanje u kojem roditelj mora paziti da dijete ne dehidrira .Najbolje je davati običnu vodu ,prirodni voćni sok(bez dodanog šećera) koji se može razrijediti vodom , nezašećereni prirodni čaj ,juhu ili napitke bogate elektrolitima .Izbjegavajte gazirane sokove i colu odnosno napitke koji sadrže kofein.
U kućnoj je ljekarni uvijek dobro imati paketić rehidracijske otopine i djeci je ponuditi što prije , u malim gutljajima .Za vrijeme povraćanja i proljeva nije poželjno da dijete puno jede ili da jede tešku hranu ,ma koliko gladno bilo ,jer će hrana vjerojatno pogoršati simptome .
Kada primijetite da se viroza počinje smirivati ,djetetu prvo ponudite dvopek i šipkov čaj ,apolagano uvodite kuhanu rižu, mrkvu i kuhano bijelo meso .
Ukoliko u proljevu i povraćanju primijetite tragove krvi odmah otiđite liječniku ,jer se može raditi o ozbiljnijoj bakterijskoj infekciji kao što je ona izazvana Escherichiom Coli .
Liječnika obavezno posjetite ako viroza traje duže od tri dana bez znakova poboljšanja .Važno je da se temperatura snižava i da se ne javljaju znakovi dehidracije .
Kako bi dječji organizam zadržao potrebnu tekućinu ,djeca trebaju piti manje količine tekućine ,ali češće ,što iznosi otprilike 0,2 dcl tekućine svakih 15 min.
(preuzeto s https://www.hr/aktualnosti /najčešće -bolesti-skolske -djece/)